Rochester Track Club | Rochester, MN
Advanced Search


Subscription Login
LOGIN | SUBSCRIBE

Join RTC
Volunteer
Member area
Resources
Clothing
Awards
Galleries
Sponsors
Contacts
Videos



home : results : 2013
January 18, 2018

Mayo Spartan 5k 8/10/13

Spartan 5k - 8/10/2013

6th Annual

Rochester, MN

Results



Boys 12&U 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Men 12 & Under

1 Gathje, Jacob 12 Rochester, MN 22:11.80

2 Verkerke, Sam 11 Rochester, MN 23:23.10

3 Hemenway, Joseph 12 Rochester, MN 24:48.50

4 Parlette, Grafton 10 Rochester, MN 26:39.80

5 Razildo, Zachary 7 Rochester, MN 34:53.60



Girls 12&U 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Women 12 & Under

1 Wiebke, Tiana 10 Mantorville, MN 25:25.80

2 Maier, Esther 12 Rochester, MN 27:53.30

3 Kramer, Maria 12 Rochester, MN 28:50.60

4 DeLone, Sarah 12 Rochester, MN 32:28.40

5 Maier, Adrean 10 Rochester, MN 39:11.90

6 Howell, Madeline 12 Rochester, MN 40:06.50



Men 13-15 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Men 13-15

1 Couser, Chad 15 Rochester, MN 17:48.10

2 Gathje, Andre 14 Rochester, MN 19:14.60

3 Mallmann, Jack 15 Rochester, MN 19:30.00

4 Rud, Brian 15 Rochester, MN 19:34.00

5 Moore, Spencer 13 Rochester, MN 19:37.20

6 Peterson, Christopher 15 Rochester, MN 21:37.00

7 McPhail, Alexander 13 Rochester, MN 22:02.80

8 Kaese, Evan 13 Rochester, MN 22:11.50

9 Rowekamp, Sam 14 Rochester, MN 24:13.40

10 Peterson, Matt 13 Rochester, MN 24:34.90

11 Hamernik, Brenden 14 Rochester, MN 24:48.90

12 Arneson, Noah 14 Rochester, MN 24:53.70

13 Dobie, Seth 15 Rochester, MN 25:50.10

14 Mallmann, Eric 15 Rochester, MN 25:50.70

15 DeLone, Jonathan 14 Rochester, MN 25:58.50

16 Raymond, Kyle 14 Rochester, MN 26:25.00

17 Couser, Ethan 13 Rochester, MN 26:58.90

18 Mengis, Braedon 13 Rochester, MN 27:57.70

19 Hammernik, Alex 14 Rochester, MN 28:08.50

20 Werning, Andrew 14 Rochester, MN 28:08.70

21 Poppen, Sam 14 Rochester, MN 30:49.30

22 Werning, David 14 Rochester, MN 30:49.50



Women 13-15 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Women 13-15

1 Vold, Savanna 13 Rochester, MN 20:53.60

2 Lofgren, Chrissy 15 Stewartville, MN 21:15.80

3 Sharp, Brenna 14 Rochester, MN 23:45.80

4 Kallmes, Theresa 13 Rochester, MN 27:25.70

5 Johnston, Jessica 13 Rochester, MN 27:59.40

6 Schleusner, Claire 13 Rochester, MN 28:01.20

7 Glynn, Kate 15 Rochester, MN 28:39.70

8 Hoover, Ashley 14 Rochester, MN 29:20.40

9 Thompson, Anna 13 Rochester, MN 30:42.70

10 Todd, Erin 13 Rochester, MN 31:43.50

11 Butterfass, Sophie 13 Rochester, MN 31:44.00

12 Dobie, Allison 15 Rochester, MN 34:26.00

13 Kushwaha, Vaishali 15 Rochester, MN 34:28.70

14 Utz, Caroline 13 Rochester, MN 34:28.80

15 Peterson, Andrea 14 Rochester, MN 34:29.20

16 Maier, Micaly 13 Rochester, MN 49:20.50



Men 16-18 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Men 16-18

-- Klein, Zachary 18 Rochester, MN 16:17.50

1 Wiebke, Derek 18 Mantorville, MN 16:29.40

2 Torchia, Ian 17 Rochester, MN 17:06.90

3 Pewowaruk, Ryan 18 Rochester, MA 17:13.30

4 Geschwind, Cole 16 Rochester, MN 17:46.50

5 Blais, Ryan 18 Rochester, MN 18:21.70

6 Versteeg, Spencer 18 Owatonna, MN 18:38.50

7 Schwichtenberg, Trever 18 Owatonna, MN 18:38.80

8 Ryan, Jack 16 Rochester, MN 20:51.30

9 Barsness, Sam 17 Rochester, MN 22:13.10

10 Verterke, Nate 18 Rochester, MN 22:51.20

11 Butterfass, Sam 16 Rochester, MN 23:46.30

12 Glynn, Hunter 18 Rochester, MN 31:47.90



Women 16-18 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Women 16-18

1 Lanzino, Roberta 16 Rochester, MN 24:47.70

2 Blais, Ellen 16 Rochester, MN 25:16.00

3 Novinger, Angelica 16 Racine, MN 28:52.70

4 Bannon, Jackie 17 Rochester, MN 31:43.40

5 Geschwind, Kate 18 Rochester, MN 31:43.60

6 Weincouff, Meredith 18 Rochester, MN 31:47.80

7 Budahn, Lindsey 17 Rochester, MN 33:29.50



Men 19-29 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Men 19-29

1 Brandt, Clare 19 Rochester, MA 16:43.80

2 Macon, Riley 19 Rochester, MN 17:52.50

3 Schimmel, William 20 Stewartville, MN 17:52.60

4 Glaser, Michael 19 Rochester, MN 17:59.60

5 Schimmel, Steven 19 Rochester, MN 18:38.70

6 Johnson, Andrew 20 Rochester, MN 18:38.80

7 Campbell, Clint 29 Rochester, MN 21:54.30

8 Ruzek, Lukas 28 Rochester, MN 23:05.70

9 Peterson, Gerald 24 Rochester, MN 25:45.90

10 Stafford, Eric 21 Rochester, MN 26:28.20



Women 19-29 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Women 19-29

-- Baker, Jenna 24 Rochester, MN 18:42.40

1 Mikkalson, Taylor 19 Rochester, MN 19:28.40

2 Bucher, Jordan 20 Rochester, MN 20:22.10

3 Blais, April 22 Rochester, MN 24:08.20

4 Blais, Dianna 20 Rochester, MN 26:02.60

5 McLean, Emily 27 Rochester, MN 31:27.80

6 Jezeski, Sam 20 Stewartville, MN 33:29.80

7 Peterson, Kelly 28 Rochester, MN 33:47.10

8 Robertson, Emily 28 Rochester, MN 36:26.70

9 Peterson, Victoria 28 Cottage Grove, MN 46:21.60



Men 30-39 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Men 30-39

1 malvcelli, Alberto 31 Rochester, MN 20:31.80

2 Tobin, Oliver 32 Rochester, MN 20:51.40

3 Jamieson, Buddy 35 Rochester, MN 22:58.90

4 Chapman, Justin 34 Rochester, MN 23:46.30

5 Montpetit, AJ 34 Rochester, MN 31:32.70

6 Sanearson, Billy 39 Rochester, MN 31:32.80

7 Thompson, Mike 36 Rochester, MN 32:00.20

8 Razidlo, David 36 Rochester, MN 34:53.80



Women 30-39 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Women 30-39

1 Kofronova, Petra 31 Rochester, MN 22:41.00

2 Kahler, Erica 35 Rochester, MN 22:51.60

3 Chapman, Katie 30 Rochester, MN 24:06.10

4 Chitulangoma, Jillene 37 Rochester, MN 24:54.30

5 Fix, Nicole 39 Rochester, MN 25:39.90

6 Crowell, Susan 36 Rochester, MN 30:36.00

7 Norton, Laurie 32 Rochester, MN 30:50.50

8 Schroeder, Barbara 38 Rochester, MN 31:03.40

9 Fichtinger, Melissa 37 Rochester, MN 35:36.30

10 McCabe, Maura 32 Rochester, MN 39:13.60



Men 40-49 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Men 40-49

1 Couser, Greg 44 Rocheseter, MN 19:48.90

2 Parney, Ian 44 Rochester, MN 20:51.70

3 Fix, Tony 40 Rochester, MN 21:05.40

4 Somers, Virend 45 Rochester, MN 23:46.20

5 Gathje, Jaime 43 Rochester, MN 23:58.70

6 Huesmen, Steve 43 Rochester, MN 24:05.40

7 Barsness, Gregory 48 Rochester, MN 24:21.00

8 Prindle, Chris 41 Rochester, MN 25:42.30

9 Ryan, Chris 49 Rochester, MN 26:28.00

10 Lanzino, Giuseppe 48 Rochester, MN 28:58.50

11 Hoover, Rick 45 Rochester, MN 29:20.60

12 Adams, Brett 47 Rochester, MN 29:40.10

13 Maier, Jay 42 Rochester, MN 39:13.40



Women 40-49 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Women 40-49

1 Wiebke, Vicki 40 Mantorville, MN 22:52.90

2 Lofgren, Susan 45 Stewartville, MN 25:21.30

3 McPhail, Ellen 48 Rochester, MN 27:30.90

4 Gathje, Shelby 44 Rochester, MN 30:48.10

5 DeLone, Bianca 49 Rochester, MN 32:38.40

6 McMaster, Chasidy 40 Rochester, MN 35:36.90

7 Maier, Tar 42 Rochester, MN 49:17.70



Men 50-59 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Men 50-59

1 Dutton, Gary 54 Rochester, MN 21:30.70

2 Blais, Mark 52 Rochester, MN 22:27.60

3 Macon, Bill 57 Rochester, MN 22:50.30

4 Sharp, Randy 50 Rochester, MN 25:25.60

5 Peterson, Jon 52 Rochester, MA 26:40.50

6 Ohara, Kelly 55 Rochester, MN 26:59.00

7 Kallmes, David 50 Rochester, MN 27:26.00

8 Peterson, Tim 50 Rochester, MN 32:19.10



Women 50-59 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Women 50-59

1 Blais, Laura 51 Rochester, MN 25:48.70

2 Hanenberger, Vicki 51 Eyota, MN 27:53.60

3 Torchia, Patricia 51 Rochester, MN 27:57.60

4 Schneider, Jackie 55 Rochester, MN 31:17.20



Men 60-69 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Men 60-69

1 Strickland, Gordy 66 Rochester, MN 26:44.90



Men 70+ 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Men 70+

1 Reynolds, Jerry 79 Rochester, MN 46:42.60



Women 70+ 5000 Meter Run

================================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

================================================================================

Results - Women 70+

1 Prescher, Carol 73 Rochester, MN





Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Required
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   



Calendar


Grand Prix sponsors










Life
Site Design and Content: Rochester Track Club
Copyright 2018 1up!

Software © 1998-2018 1up! Software, All Rights Reserved