Rochester Track Club | Rochester, MN
Advanced Search


Subscription Login
LOGIN | SUBSCRIBE

Join RTC
Volunteer
Member area
Resources
Clothing
Awards
Galleries
Sponsors
Contacts
Videos



home : results : 2011
November 21, 2017

2011 Rochester Half Marathon Awards
August 27, 2011

ROCHESTER HALF MARATHON FEMALE AWARDS

=============================================================================

FEMALE OVERALL

=============================================================================

1 Regina Horak 22 F 1:22:26



=============================================================================

FEMALE MASTER OVERALL

=============================================================================

1 Wanda Gaue Little Falls MN 49 F 1:28:40



================================================================================

FEMALE AGE GROUP 19 - Under (3)

================================================================================

1 McKenzie Holt St Cloud MN 15 F 1:25:32

2 Lynn Luecke Cedar Falls IA 18 F 1:50:34

3 Leann Luecke Cedar Falls IA 19 F 1:50:34



================================================================================

FEMALE AGE GROUP 20 - 24 (3)

================================================================================

1 Elisabeth Driscoll Rochester MN 24 F 1:23:02

2 Jenna Wise Elk Mound WI 21 F 1:39:02

3 Cornine Klebe Rochester MN 24 F 1:40:01



================================================================================

FEMALE AGE GROUP 25 - 29 (3)

================================================================================

1 Kamber Schneider Rochester MN 28 F 1:35:22

2 Kristen Mullen Mankato MN 28 F 1:35:29

3 Kasey Kuker Rochester MN 26 F 1:41:17



================================================================================

FEMALE AGE GROUP 30 - 34 (3)

================================================================================

1 Emi Yasaka Minneapolis MN 34 F 1:29:08

2 Lisa Rozman Rochester MN 33 F 1:32:37

3 Brianne Hoffert Rochester MN 30 F 1:42:25



================================================================================

FEMALE AGE GROUP 35 - 39 (3)

================================================================================

1 Kerry Oliver Burnsville MN 39 F 1:34:58

2 Jennifer St.Amand Dexter 37 F 1:37:46

3 Michelle Jamieson Rochester MN 39 F 1:38:42



===============================================================================

FEMALE AGE GROUP 40 - 44 (3)

================================================================================

1 Lisa Burger St Louis Park MN 40 F 1:37:13

2 Monica Freeman 40 F 1:50:01

3 Stacey Gallaugher Rochester MN 44 F 1:57:29



================================================================================

FEMALE AGE GROUP 45 - 49 (3)

================================================================================

1 Laura Sandness 45 F 1:31:21

2 Mary Erickson Onalaska WI 46 F 1:36:21

3 Lisa Hines Waite Park MN 48 F 1:36:40



================================================================================

FEMALE AGE GROUP 50 - 54 (3)

================================================================================

1 Deb Thomford Rochester MN 53 F 1:36:04

2 Carolyn Fletcher St Paul MN 54 F 1:41:13

3 Ann Wasson Falcon Heights MN 50 F 1:46:12



================================================================================

FEMALE AGE GROUP 55 - 59 (3)

================================================================================

1 Andriette Wickstrom Storm Lake IA 56 F 1:41:21

2 Peggy Menzel Rochester MN 58 F 2:01:00

3 Jeanne Suobodny 59 F 2:13:26



================================================================================

FEMALE AGE GROUP 60 - 64 (3)

================================================================================

1 Gloria Jansen White Bear Lak MN 64 F 1:49:58

2 Lin Gentling 60 F 2:11:25

3 Peggy Anderson Zumbrota MN 60 F 2:20:05



================================================================================

FEMALE AGE GROUP 65 - 69 (3)

================================================================================

================================================================================

FEMALE AGE GROUP 70 - UP (3)

================================================================================







ROCHESTER HALF MARATHON MALE AWARDS



=============================================================================

MALE OVERALL

=============================================================================

1 Dan Greeno 23 M 1:06:34



=============================================================================

MALE MASTER OVERALL

=============================================================================

1 Kelly Mortenson St Paul MN 40 M 1:12:46



================================================================================

MALE AGE GROUP 19 - Under (3)

================================================================================

1 Justin Friedrich Chatfield MN 15 M 1:31:02

2 Timothy Perez Coon Rapids MN 16 M 2:06:26



================================================================================

MALE AGE GROUP 20 - 24 (3)

================================================================================

1 Brian Sames Shakopee MN 24 M 1:12:09

2 Mike Finnerty 24 M 1:21:09

3 Peter Craig Rochester MN 20 M 1:27:55



================================================================================

MALE AGE GROUP 25 - 29 (3)

================================================================================

1 Chris Chen 29 M 1:21:53

2 Jacob Kocak Rochester MN 26 M 1:22:01

3 Marc Olive 25 M 1:25:42



================================================================================

MALE AGE GROUP 30 - 34 (3)

================================================================================

1 Michael Little Minneapolis MN 34 M 1:13:19

2 Franz Hebl 31 M 1:17:28

3 Georg Von Bormann Rochester MN 32 M 1:19:33



================================================================================

MALE AGE GROUP 35 - 39 (3)

================================================================================

1 Greg Jaeger Woodbury MN 36 M 1:19:22

2 Devin Oglesbee 35 M 1:21:45

3 Dan Feda 37 M 1:24:30



================================================================================

MALE AGE GROUP 40 - 44 (3)

================================================================================

1 Colin Gardner-Springer Minneapolis MN 41 M 1:23:10

2 Patrick Steward 42 M 1:24:14

3 John Rollie Eagan MN 41 M 1:26:26



================================================================================

MALE AGE GROUP 45 - 49 (3)

================================================================================

1 Peter Kessler 49 M 1:21:30

2 Raymond Mitchell 47 M 1:25:48

3 Michael Haddock 49 M 1:27:47



================================================================================

MALE AGE GROUP 50 - 54 (3)

================================================================================

1 Jim Hannon 53 M 1:22:13

2 Kirt Goetzke Plymouth MN 50 M 1:22:30

3 Brad Kautz Rochester MN 54 M 1:30:53



================================================================================

MALE AGE GROUP 55 - 59 (3)

================================================================================

1 Jerry Wille 55 M 1:23:40

2 Dale Heinen Shoreview MN 55 M 1:29:15

3 Michael Bjornberg Minneapolis 57 M 1:33:03



================================================================================

MALE AGE GROUP 60 - 64 (3)

================================================================================

1 Denny Jordan Roseville MN 60 M 1:26:56

2 David Nagorney Rochester MN 61 M 1:35:19

3 Steve Maupin St Louis Park MN 60 M 1:43:03



================================================================================

MALE AGE GROUP 65 - 69 (3)

================================================================================

1 Jared Mondry 69 M 1:32:23

2 Jim Graupner Lake Elmo MN 66 M 1:37:11

3 Norm Purrington Lake Elmo MN 68 M 1:47:11



================================================================================

MALE AGE GROUP 70 - UP (3)

================================================================================

1 Rick Kleyman Plymouth MN 71 M 1:46:59

2 Dick Westerlund Rochester MN 74 M 1:48:35

3 Darrell Christensen 74 M 1:48:53



Related Links:
• Online & Searchable Results:





Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Required
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   



Calendar


Grand Prix sponsors










Life
Site Design and Content: Rochester Track Club
Copyright 2017 1up!

Software © 1998-2017 1up! Software, All Rights Reserved